o epoksi buketima

Želite znati više o epoksi buketima?

Na pravom ste mjestu! Informišite se kako od svježeg cvijeća nastaju trajno sačuvane uspomene.

U nastavku možete pročitati odgovore na najčešća pitanja i ukratko o procesu izrade epoksi buketa. Ako imate dilemu, trebate savjet oko izbora cvijeća ili oblika epoksi buketa — slobodno mi pišite. Možete me kontaktirati putem email-a cvetaonica[at]gmail.com Rado ću vam pomoći i odgovoriti na sva vaša pitanja.

Pitanja

Proces

Od svježeg cvijeća do epoksi buketa

Postupak izrade epoksi buketa zahtjeva mnogo strpljenja i ljubavi. Kada uz to dodam visokokvalitetan materijal rezultat je malo cvjetno umjetničko djelo.
Pažljivim biranjem cvijeća započinjem prvu fazu izrade epoksi buketa. Izabrano cvijeće sušim primjenom dvije metode dehidratacije, a sve sa ciljem da se očuva boja i tekstura cvijeća najsličnija prirodnoj.
Nakon postupka sušenja slijedi faza u kojoj i vi učestvujete, a to je dizajn buketa. Dizajniram dvije varijante, fotografišem iz više uglova i dostavljam vam na uvid, da date svoje prijedloge i ideje. Dizajn koji izaberemo služi kao smjernica u izradi buketa, manja odstupanja su moguća zbog kompleksnosti daljeg postupka izrade.
Faza izlivanja smole zahtjeva dosta strpljenja i preciznosti. Prvi korak je vakumiranje smole kako bi se uklonili mjehurići vazduha. Nakon toga sledi izlivanje smole u slojevima. Za jedan epoksi buket u prosjeku je potrebno 7-8 slojeva smole. Svaki sloj se posebno suši što zahtijeva određene vremenske uslove i vremenski period. Kada suvo cvijeće dođe u kontakt sa smolom ono otpušta vazduh u vidu mjehurića koje je potrebno ručno uklanjati. U ovoj fazi se naoružam čačkalicom i polako krenem na mjehuriće 🙂 Tokom procesa stvrdnjavanja epoksi smole dolazi do toksičnih isparenja te je zbog toga potrebo nositi zaštitnu opremu tokom rada, industrijsku masku za lice i rukavice. Nakon što se osuši i stvrdne epoksi smola je bezbjedna za upotrebu.
Završna faza je brušenje, mnooogo brušenja i poliranje smole kako bi epoksi buket zasijao visokim sjajem.
Priznaću vam, ima još jedna faza u procesu izrade.  S ozbirom na to da je u pitanju ručni rad u koji sam utkala veliku količinu svoje energije i ljubavi onda dam sebi za pravo da uživam u ljepoti vašeg buketa dan-dva prije nego što ga upakujem za slanje 🙂 Ko prizna pola mu se prašta.
Nadam se da vam je sada jasnije zašto postupak izrade epoksi buketa u prosjeku traje 2 mjeseca.

desanka Novaković – cveta